Odpust sv. Juraja a deň Rómskej kultúry

MURÁŇ  10.  máj  2024  //  Na Muráni slávili odpust k sv. Jurajovi. K sviatočnej atmosfére prispeli aj zábery z tanečno-dramatického stvárnenia jednej veľkej pravdy a jedinej istoty v živote plnom nástrah: „JEŽIŠ ŤA MILUJE!“ 


 

Duchovná obnova

BARDEJOV  9. máj  2024  //  V Snakove sa konala jednodňová duchovná obnova, ktorá niesla názov „Nádherná“, zúčastnili sa  jej viac ako 30 žien .

Cieľom stretnutia bolo vyzdvihnúť vnútornú krásu, ktorá ovplyvňuje ženskú vonkajšiu krásu. Téma bola inšpirovaná biblickým príbehom o Ester.

 


 

Výlet a oslava rehoľnej sestry

JAROVNICE  8. máj  2024  //  Cestou na Muráň sa mladí spolu s pastoračnými pracovníkmi zastavili na Sysľovisku, kde nakŕmili zvieratká. Neskôr sa spolu presunuli na „Deň kultúry“ ,na ktorý boli pozvaní sestrou Jaroslavou.

Spolu s mladými z Centra mládeže prispeli spevom a tancom. Zapojili všetkých prítomných, dokonca aj pána starostu z Muráňa p. Goldschmidta.

Sestre Jaroslave, ktorá v ten deň slávila svoje rehoľné meniny, vyprosujú silu, požehnanie, a srdce plné trpezlivosti.


 

Hľadanie systematickej podpory

BRATISLAVA  7. máj  2024  //  Aktuálna situácia v projektu Rómske pastoračné diela (RPD) bola nosnou témou stretnutia u splnomocnenca pre Rómov. O projekte hovorili splnomocnenec pre rómske komunity Alexander Daško, výkonný sekretár KBS Ivan Ružička, Štefan Orkuty (RPD) a Gabriela Dunajčíková (SKCH).

RPD podporuje 12 pastoračných centier v 22 lokalitách, kde pracuje 32 pastoračných pracovníkov zamestnaných v projekte, desiatky kňazov a rehoľných sestier a dobrovoľníkov, pričom 2.150 Rómov je priamo zapojených do aktivít.

Pracujeme tak nielen s deťmi, mládežou a rodičmi detí v našich centrách, ale rovnako s dospelými, rodinami, pomáhame v oblasti bývania, zdravia, hľadania práce i zamestnávania, mnoho z toho priamo v teréne.

Pri všetkých našich aktivitách ponúkame osobný prístup a  sprevádzanie v rôznych oblastiach života.


 

Výlet v Tatrách

KOŠICE  6. máj  2024  //  Mladí z Luníka IX zorganizovali túru do Tatier aj vďaka Pavlovi, ktorý ako misijný dobrovoľník apoštolský prežil na Luníku pol roka svojho mladého života.

Pridala sa k ním aj Tímea z Humenného, ktorá je na Luníku prítomná už osem rokov.

Spoločne tak dosiahli svoj cieľ: výstup na „Zamkovskú chatu“, ale predovšetkým prežili spoločné chvíle v prekrásnom tatranskom prostredí a tak upevnili vzájomné vzťahy.
 


 

Evanjelizačný program pre Rómov

LOMNIČKA  5. máj 2024  //  Mládež s pánom kaplánom a sestrami pripravili evanjelizačný program v Šindliari. Spoločne slávili svätú omšu v malom, starom kostolíku, kde hrala kapela a spevokol, potom sa všetci presunuli ku krížu vedľa rómskej osady a pokračovali v spoločnom programe.

Aj miestna mládež sa zapojila do programu piesňami a básňou.


 


 

Výlet v Botanickej záhrade

KOŠICE  5. máj  2024  //  Dievčatá zo stretka Devleskeri Zor (Luník IX) boli na svojom prvom stretkovskom výlete v Botanickej záhrade.

Najviac obdivovali krásy kvetov, rastlín a samozrejme si urobili krásne fotky s rozkvitnutými kvetmi. Pozreli si aj mini ZOO kde nakŕmili zajacov. Na záver si spravili menšiu prechádzku v centre mesta Košíc, kde si dali aj zmrzlinu.

 


 

Dianie v centre

HANUŠOVCE NAD TOPĽOU  4. máj  2024  //  Začiatok mesiaca odštartovala omšová kapela Genezis so svojím spevokolom, ktorá sprevádzala celú 1. aprílovú omšu.

Neskôr v mesiaci nechýbal ani ples , ktorý si všetci do sýta užili. Rovnako aj deti mali svoje aktivity, ako prípravu na svoje 1. sväté prijímanie alebo stretnutie rodičov a detí.
 


 

Porada pastoračných pracovníkov

SIGORD  3. máj  2024  //  Pastorační pracovníci rómskej misie sa stretli v centre Savore Sigord na pravidelnej veľkej spoločnej porade. 

 


 

Výlet v Prešove

POŠTÁRKA  1. máj  2024  //  Dievčatá  zo stretka sa vybrali na výlet do Prešova. Samotná cesta  vlakom bola veľmi zaujímavá, plná dobrej nálady a smiechu.

Po príchode do Prešova sa venovali historickým pamiatkam. Jednou z nich bola gréckokatolícka Katedrála sv. Jána Krstiteľa, taktiež mali možnosť vidieť Konkatedrálu svätého Mikuláša, ktorá sa dievčatám veľmi páčila.

Ďalšie kroky ich doviedli k obchodnému centru Novum, kde si dievčatá nakúpili mnoho pekných suvenírov a darčekov pre seba a svojich blízkych.