Ďalšie vzdelávanie v Jarovniciach v plnom prúde

Jarovnice 5. november 2021  / Pastoračná a misijná služba v osadách pokračuje v plnom prúde. Niektoré aktivity sú síce kvôli pandemických opatreniam limitované, ale všetko v menších skupinách s pravidlami R.O.R. sa realizuje. V Jarovniciach pod vedením pastoračného asistenta Martina naďalej prebiehajú gitarové stretká aj s novými členmi. Každý, kto má záujem naučiť sa hrať na gitare a slúžiť potom v kostole, môže sa prihlásiť u Martina. Sestričky CJ pokračujú vo vzdelávaní žien a dievčat v oblasti prevencie a eliminácie násilia na ženách a v problematike obchodovania s ľuďmi. Počet vzdelávaných žien a dievčat už presiahol číslo 90. Ženy majú o toto vzdelávanie záujem a rady sa do pastoračného centra k sestričkám vracajú.


 

Spomienka na rómskeho diakona Michala Horváta

Hanušovce 26. október 2021 /  V týchto dňoch si pripomíname nedožité 63. narodeniny rómskeho diakona Michala Horvátha z Hanušoviec nad Topľou. O jeho živote i o posolstve, ktoré tu zanechal, hovoril v relácii Rómske slovo s jeho synmi a manželkou Roman Goroľ. Reláciu si môžete vypočuť tu.

 


 

Na Luníku chcú ženy začať nový život

Košíce - Luník IX    21. október 2021  / Po návšteve pápeža na Luníku IX sú mnohí ľudia povzbudení a chcú pokračovať v premene svojich životov, svojich sŕdc. Ženy z Luníka prejavili túžbu po stretávaní, spoločenstve, modlitbe... A tak sa 21. októbra 2021 stretlo asi 30 žien u Saleziánov, aby sa spolu tešili i zdieľali, modlili a spievali. Krátkej duchovnej obnove požehnal don Jozef Gibala, hudobne ich sprevádzal don Peter Veselský. Stretnutie viedli Renáta Ocilková z Konferencie biskupov Slovenska a predsedníčka o.z. Ženy ženám, ďalej Mária Mydliarová a Števka Smolková, ktoré nedávno pôsobili v Teach for Slovakia a dnes sa venujú mamičkám cez o.z. Cesta von. Ženám sa na stretnutí tak páčilo, že si dohodli ďalšie stretnutie hneď o mesiac. 


 

Nové fotografie z Luníka

Bratislava - Vatikán  20. október 2021 / Na internetovej stránke vatikánskych médií photo.vaticanmedia.va boli zverejnené fotografie z návšetvy pápeža na Luníku IX dňa 14. septembra 2021. Fotky je možné vidieť tu. Na stránke je možné fotografie objednať a zakúpiť buď v printovej alebo digitálnej podobe. 


 

O misii na Poštárke výstižne a stručne

Bardejov - Poštárka 18. október 2021 / Ak chcete vedieť, od kedy sú saleziáni na Poštárke, kto začal misiu, čo robia a čo postavili, aké ovocie to prináša a čo hovorí na Poštárku polícia, pozrite si toto krátke video. kliknite tu: Saleziáni na Poštárke

 


 

Zverejnili sme fotky z návštevy pápeža na Luníku

Bratislava 12. október 2021 /  Na internetovej stránke romovia.kbs.sk v sekcii Pápež na Luníku alebo Foto a video, ako aj na sociálnych sieťach Rómske pastoračné diela zverejnili fotografie z programu pred príchodom Svätého Otca na Luník IX, ako aj zo samotnej návštevy pápeža na Luníku IX dňa 14. septembra 2021. Autormi fotiek sú Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska a Vladimír Škuta. Zábery od vatikánskych fotografov budú k dispozícii čoskoro. 

 


 

Podporte unikátne centrum

Prešov-Sigord  1. október 2021 / V rámci rómskej misie sa na Sigorde (okr. Prešov) buduje unikátne Krajské centrum rómskej misie. Prebiehajú tu: krátkodobé pobytové akcie, školenia, duchovné obnovy... Na Sigorde VZNIKOL PROGRAM PRE PÁPEŽA. Centrum rekonštruujú Rómovia - dobrovoľníci až z okresu Vranov nad Topľou (dochádzajú denne asi 50 km).

Momentálne ich nedokážeme zamestnať, ale chceme ich aspoň odmeniť, preplatiť náklady. Nemáme na to žiadne dotácie ani eurofondy, lebo byrokracia s tým spojená je pre nás náročná. Preto sme od augusta spustili KAMPAŇ 100x20: hľadáme 100 ľudí, ktorí nám každý mesiac budú posielať 20 eur. Takýchto ľudí už máme 80! Chýba nám už len 20.

Prosíme Vás, pomôžte k tomuto veľkému dielu.

TU môžete podporiť - nastaviť si trvalý príkaz 3 klikmi. ĎAKUJEME.


 

Po návšteve pápeža pokračujeme v službe

Jarovnice 25. september 2021  / 38 detských sŕdc je pripravených prijať prvýkrát Pána Ježiša v Eucharistii  vďaka príprave so sestričkami a vďaka  svätej spovedi, ktorú dvaja Jarovnickí kňazi všetkým vyslúžili na slávnosť 1. svätého prijímania. Slávnosť sa konala 19. septembra 2021 a deti sa na ňu s prestávkami pripravovali viac ako rok. Ani rómsky kostol nezaostáva a je tiež pripravený, nádherne vyzdobený, šaty vyžehlené. Tešíme sa.   

 


 

Zo zákulisia misie saleziánov na Luníku IX

Košice - Luník IX 24. september 2021 / Saleziáni na Luníku IX pôsobia už niekoľko rokov. Prebrali rozostavanú stavbu a po niekoľkých rokoch ju úspešne dostavali. Dovtedy žili priamo v bytovke na Hrebendovej ulici pri obyvateľoch sídliska. Pozrite si, ako vnímali toto sídlisko vtedy, dnes a ako vnímajú Saleziánov domáci obyvatelia.


 

Pápež sa zastavil aj v saleziánskom kostolíku

Košice - Luník IX  16. september 2021  /  Dva dni po odchode Svätého Otca z Luníka IX saleziáni natočili krátke video, kde približijú kroky Svätého Otca v areáli saleziánov.

Po skončení oficiálneho programu na Luníku IX Svätý Otec František vstúpil ešte do Kostola Zmŕtvychvstalého Krista. „Asi minútu sa veľmi sústredene modlil,“ približuje salezián Marián Peciar. Podľa neho sa naplnila tichá nádej, „že prijme pozvanie a pozdraví Pána Ježiša v našom kostole“.

Podľa Mariána Peciara pápežovi túto vec pošepol jeho sekretár. František prešiel niekoľko metrov pešo, dvere kostola boli už otvorené a vstúpil ku poslednej lavici, kde sa so sklonenou hlavou prežehnal a asi minútu sa sústredene modlil. Zakončil opäť prežehnaním. Po východe z kostola nasadol priamo do pripraveného auta a odišiel na stretnutie s mladými.

Komunita saleziánov na Luníku IX je veľmi vďačná za toto gesto viery, že Petrov nástupca sa chvíľu modlil na mieste, kde sa k modlitbe a liturgii stretávajú Rómovia z tohto košického sídliska.