Synodálna cesta v rómskych komunitách

23. november 2021  / Diecézne synodálne tímy sa postupne vydávajú na synodálnu cestu v duchu slov pápeža Františka: "Za synodálnu Cirkev: spoločenstvo, spoluúčasť a misia“. V prípravnom dokumente k Synode pápež František opakovane pozýva, aby sme kráčali spolu s ľuďmi na okraji spoločnosti, aby sme počúvali, ako oni vnímajú kráčanie v Cirkvi. Aj z tohto dôvodu sa spojili ľudia, ktorí sa venujú pastorácii Rómov, aj spolu s Rómami samotnými už na druhom online stretnutí v utorok 23. novembra 2021. Stretnutie ich malo voviesť do synodality, do tém Synody 2021-2023 a vzájomne inšpirovať, ako viesť konzultačné stretnutia vo svojich spoločenstvách. Stretnutia sa zúčastnili členovia niektorých diecéznych synodálnych tímov, ale aj ďalší kňazi a laici, ktorí chcú prechádzať synodálnou cestou spolu s ľuďmi z rómskych komunít. Tieto online stretnutia ich majú pripraviť na konzultácie vo svojich komunitách. 

Pápež František nás pozýva k novým veciam, k obráteniu. Vydajme sa znova na cestu spoločného kráčania a nechajme sa viesť Duchom Svätým.


 

Rómovia - misia možná

Čičava - Sigord  15. november 2021  / Na najmenej očakávanom mieste. S najmenej nápadnými ľuďmi. Začala misia premeny Slovenska. V ďalekom roku 2005. Na východe Slovenska. V okrese Vranov nad Topľou. V Čičave. V rómskej osade. Na mieste, ktoré vzbudzuje odpor, hnev alebo ľahostajnosť. Skupina nadšencov sa rozhodla.

Krok po kroku. Rok po roku. Pracovali intenzívne. Pravidelne. Vytrvalo. Pre Rómov. S Rómami. Až sa atmosféra začala meniť. Atmosféra osád. Atmosféra Slovenska. Z neprispôsobivých a problémových Rómov sa stávali zodpovední ľudia. Otcovia. Mamy. Manželia. Priatelia. Občania. Dosiahli sa výsledky v zdanlivo nemožných podmienkach.

Fikcia? Nie. Realita dnešných dní. Ako sa to podarilo? Prečítajte si o tom tu.


 

Ďalšie vzdelávanie v Jarovniciach v plnom prúde

Jarovnice 5. november 2021  / Pastoračná a misijná služba v osadách pokračuje v plnom prúde. Niektoré aktivity sú síce kvôli pandemických opatreniam limitované, ale všetko v menších skupinách s pravidlami R.O.R. sa realizuje. V Jarovniciach pod vedením pastoračného asistenta Martina naďalej prebiehajú gitarové stretká aj s novými členmi. Každý, kto má záujem naučiť sa hrať na gitare a slúžiť potom v kostole, môže sa prihlásiť u Martina. Sestričky CJ pokračujú vo vzdelávaní žien a dievčat v oblasti prevencie a eliminácie násilia na ženách a v problematike obchodovania s ľuďmi. Počet vzdelávaných žien a dievčat už presiahol číslo 90. Ženy majú o toto vzdelávanie záujem a rady sa do pastoračného centra k sestričkám vracajú.


 

Spomienka na rómskeho diakona Michala Horváta

Hanušovce 26. október 2021 /  V týchto dňoch si pripomíname nedožité 63. narodeniny rómskeho diakona Michala Horvátha z Hanušoviec nad Topľou. O jeho živote i o posolstve, ktoré tu zanechal, hovoril v relácii Rómske slovo s jeho synmi a manželkou Roman Goroľ. Reláciu si môžete vypočuť tu.

 


 

Na Luníku chcú ženy začať nový život

Košíce - Luník IX    21. október 2021  / Po návšteve pápeža na Luníku IX sú mnohí ľudia povzbudení a chcú pokračovať v premene svojich životov, svojich sŕdc. Ženy z Luníka prejavili túžbu po stretávaní, spoločenstve, modlitbe... A tak sa 21. októbra 2021 stretlo asi 30 žien u Saleziánov, aby sa spolu tešili i zdieľali, modlili a spievali. Krátkej duchovnej obnove požehnal don Jozef Gibala, hudobne ich sprevádzal don Peter Veselský. Stretnutie viedli Renáta Ocilková z Konferencie biskupov Slovenska a predsedníčka o.z. Ženy ženám, ďalej Mária Mydliarová a Števka Smolková, ktoré nedávno pôsobili v Teach for Slovakia a dnes sa venujú mamičkám cez o.z. Cesta von. Ženám sa na stretnutí tak páčilo, že si dohodli ďalšie stretnutie hneď o mesiac. 


 

Nové fotografie z Luníka

Bratislava - Vatikán  20. október 2021 / Na internetovej stránke vatikánskych médií photo.vaticanmedia.va boli zverejnené fotografie z návšetvy pápeža na Luníku IX dňa 14. septembra 2021. Fotky je možné vidieť tu. Na stránke je možné fotografie objednať a zakúpiť buď v printovej alebo digitálnej podobe. 


 

O misii na Poštárke výstižne a stručne

Bardejov - Poštárka 18. október 2021 / Ak chcete vedieť, od kedy sú saleziáni na Poštárke, kto začal misiu, čo robia a čo postavili, aké ovocie to prináša a čo hovorí na Poštárku polícia, pozrite si toto krátke video. kliknite tu: Saleziáni na Poštárke

 


 

Zverejnili sme fotky z návštevy pápeža na Luníku

Bratislava 12. október 2021 /  Na internetovej stránke romovia.kbs.sk v sekcii Pápež na Luníku alebo Foto a video, ako aj na sociálnych sieťach Rómske pastoračné diela zverejnili fotografie z programu pred príchodom Svätého Otca na Luník IX, ako aj zo samotnej návštevy pápeža na Luníku IX dňa 14. septembra 2021. Autormi fotiek sú Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska a Vladimír Škuta. Zábery od vatikánskych fotografov budú k dispozícii čoskoro. 

 


 

Podporte unikátne centrum

Prešov-Sigord  1. október 2021 / V rámci rómskej misie sa na Sigorde (okr. Prešov) buduje unikátne Krajské centrum rómskej misie. Prebiehajú tu: krátkodobé pobytové akcie, školenia, duchovné obnovy... Na Sigorde VZNIKOL PROGRAM PRE PÁPEŽA. Centrum rekonštruujú Rómovia - dobrovoľníci až z okresu Vranov nad Topľou (dochádzajú denne asi 50 km).

Momentálne ich nedokážeme zamestnať, ale chceme ich aspoň odmeniť, preplatiť náklady. Nemáme na to žiadne dotácie ani eurofondy, lebo byrokracia s tým spojená je pre nás náročná. Preto sme od augusta spustili KAMPAŇ 100x20: hľadáme 100 ľudí, ktorí nám každý mesiac budú posielať 20 eur. Takýchto ľudí už máme 80! Chýba nám už len 20.

Prosíme Vás, pomôžte k tomuto veľkému dielu.

TU môžete podporiť - nastaviť si trvalý príkaz 3 klikmi. ĎAKUJEME.


 

Po návšteve pápeža pokračujeme v službe

Jarovnice 25. september 2021  / 38 detských sŕdc je pripravených prijať prvýkrát Pána Ježiša v Eucharistii  vďaka príprave so sestričkami a vďaka  svätej spovedi, ktorú dvaja Jarovnickí kňazi všetkým vyslúžili na slávnosť 1. svätého prijímania. Slávnosť sa konala 19. septembra 2021 a deti sa na ňu s prestávkami pripravovali viac ako rok. Ani rómsky kostol nezaostáva a je tiež pripravený, nádherne vyzdobený, šaty vyžehlené. Tešíme sa.