Pieseň ako darček k sviatku bl. Emílie - naživo 4.2. o 14:00 v rádiu Lumen

BARDEJOV - Poštárka 25. január 2024  //  Dnes si pripomíname rómsku mučeníčku Emíliu Fernandéz Rodriguéz. V marci 2017 Emíliu vyhlásili za blahoslavenú a jej sviatok bol stanovený práve na 25. január. Ako darček k Emíliinmu sviatku partia zamestnancov Základnej školy s MŠ bl. Zefirína v Bardejove na Poštárke zložili a nahrali pieseň o jej živote.

   • Reláciu v rádiu Lumen o príprave piesne si môžete  v nedeľu 4. februára vypočuť naživo tualebo po odvysielaní hľadať v archíve relácie tu.

     Myšlienka zložiť pieseň vznikla v roku 2023 počas príprav každoročnej rómskej púte v Gaboltove, ktorej hlavnou témou bol práve Emíliin život. Organizátorka celej prípravy a tajomníčka školy Danka Matejová spomína: "Zámerom bolo, aby pieseň zaznela na samotnej púti". S myšlienkou prípravy piesne oslovila učiteľku Kristínu Reviľakovú. Tá sa pustila do práce na písaní textu. "Cítila som veľkú zodpovednosť a obávala som sa očakávaní, ale popri ukončovaní vysokoškolského štúdia sa mi táto úloha nakoniec stala priestorom pre psychohygienu", vyjadrila sa pre rádio Lumen. Danka Matejová dodala, že "celá realizácia sa podarila spojením vytrvalosti a nádeje všetkých členov tímu", a jedným dychom dodáva, že to "všetko riadil a viedol Duch Svätý". Pieseň nakoniec na púti 2023 zaznela v podaní zboru, ale jej profesionálnu nahrávku zrealizovali s finančnou podporou Centra rómskej misie len nedávno.
      Do zhudobnenia textu a prípravy aranžmánov sa pustil Kristián Karsa a pri naspievaní autorke textu pomáhali jej kolegyne a rodina zároveň - Katka a Žaneta Reviľakové. Celý tím mal na zreteli túžbu, aby výsledné dielko nebolo len pre vlastné potešenie, ale aby slúžilo pre širokú verejnosť.

    Samotnú pieseň si môžete vypočuť & stiahnuť tu.
   • Text piesne, ktorej refrén je dvojjazyžný - slovenský a rómsky, nájdete tu.

Viac o živote bl. Emílie Fernandéz Rodriguéz
Narodila sa 13. apríla 1914 v Tijole, v Španielsku. V ten istý deň ju aj pokrstili. Jej rodina žila v príbytku vytesanom do skaly tak, ako to bolo zvykom pre tamojších Rómov.
   Od detstva pomáhala rodičom s pletením košíkov, ktoré predávali na trhoch. Emília mala od pletenia na rukách boľavé jazvy.
   Keď mala 24 rokov vydala sa za Juan Cortésa, zosobášili sa podľa rómskej tradície (v tom čase sa Rómovia nesobášili v kostole ani na úrade). Keďže Juan nechcel nastúpiť na front, chcel sa vyhnúť vojenskej povinnosti, Emília mu naliala do očí niekoľko kvapiek modrej skalice, ktoré ho mali oslepiť na niekoľko dní. Keď vojenská stráž odhalila tento ich podvod, oboch uväznila.
   Emília v tom čase už bola tehotná. Bola uväznená so skupinou 40 žien, členiek katolíckej akcie, ktoré ju naučili modliť sa. Každý deň sa spoločne modlili ruženec. Vedúca väznice to zistila a chcela od Emílie zistiť kto ju to naučil, aby ich potrestala. Ale ona to neprezradila. Tak ju zatvorili na samotku, bola tam niekoľko dní, bez jedla a postele.
   Emília vo väzení porodila svoju dcéru Angelu, po necelých dvoch týždňoch zomiera na zlý zdravotný stav a vykrvácanie.
   Emília bola len obyčajná Rómka, a aj napriek tomu dosiahla mučeníctvo. Boh viedol túto jednoduchú ženu až k svätosti.

Fotografia:
• vľavo portrét bl. Emílie
• v strede Danka Matejová, mozog celého projektu
• vpravo hore Kristián Karsa - autor hudby, aranžmá a vokály
• vpravo dole Žaneta, Kristína a Katarína Reviľakové a majster zvuku.


 

Ďakujeme Vám a prajeme milostiplné sviatky


 

Príprava vianočných oblátok

POŠTÁRKA   10. december 2023  //  Na spojenej materskej a základnej škole blahoslaveného Zefirína už tradične pred vianočnými sviatkami pečie personál vianočné oblátky. Pochúťku pripravovanú zamestnancami v príjemnej atmosfére potom ponúkajú pre dobrodincov. Výťažok putuje na rómske pastoračné dielo na Poštárke.

Radosť rastie s vedomím, že prinášajú potešenie k vianočnému stolu mnohých ľudí a rodín a pripájajú sa k prianiu požehnaných Vianoc.

 

 

 


 

Vznikajúce centrum pre deti i rodiny

ŠAMUDOVCE  8. december 2023  //  Novozaložené dielo saleziánskej farnosti Michalovce v Šamudovciach naberá viditeľnú a hmatateľnú podobu. Uprostred dediny v blízkosti niekoľkých domov rómskych rodín vyrástol stan. Samotný pozemok darovali na službu Rómom miestni veriaci.
     Postupne vyrastá oplotenie, realizovali sa terénne úpravy, ️konštrukcia stanu, toaleta. V pláne je v stane položiť dlažbu, opláštiť ho a na vyhrievanie pripraviť plynové ohrievače.
     Priestor bude slúžiť pre slávenie liturgie, realizáciu voľnočasových aktivít pre deti, mladých a rodiny z blízkej osady a príležitostné pobožnosti a modlitbu.
     V areáli sa nachádza aj pietne miesto - symbolický hrob nenarodeným deťom. Pri jeho posvätení sa spoločne Rómovia aj Slováci modlili za životy nenarodených detí.


 

Budovanie viery je ako budovanie vzťahu

HANUŠOVCE n/ Topľou  7. december 2023  //  Poslednou témou pravidelných stretnutí mládeže v pastoračnom centre v Hanušovciach bol advent a budovanie viery po vzore vzťahu osôb.
     Ústredným príbehom stretnutia bola téma návštev a budovania vzťahov v našich rodinách. Ich zanedbávanie prináša bolesť a smútok a vzťahy strácajú na sile. Rovnako ako naši blízki po nás túži aj Boh Otec a nebeská mama a tešia sa každému stretnutiu a chvíľam, ktoré si pre nich vyhradíme na budovanie vzťahu.
     V závere stretnutia pastoračná pracovníčka Danka motivovala mládež k zapojeniu sa do deviatnika "Kto dá prístrešie svätej rodine", ktorý začína v piatok 15. decembra.
 


 

Mikuláš v našich centrách

VÝCHODNÉ Slovensko  6. december 2023  //  Sviatok sv. Mikuláša v rôznych podobách prežili spoločenstvá vo všetkých centrách projektu Rómski pastorační pracovníci.
• V Košiciach na Luníku IX Mikuláš s anjelmi navštívili deti v ZŠ na Luníku IX, spolu 26 tried prvého stupňa.

• Na Poštárke tiež navštívil školu a škôlku, aby drobnosťou a dobrým slovom potešil srdce každého dieťaťa.
• Potleskom ho privítali deti v Krížovej Vsi, nechýbal prednes piesní a básničiek.
• Krásnu výzdobu pre Mikuláša chystali v pastoračnom centre v Lomničke
Všetky deti potešil svojou prítomnosťou, priniesol radosť a obdaril nás milými darčekami. Ďakujeme Mikulášovi za jeho povzbudivý príklad a povzbudenie do snahy prejavovať štedrosť a láskavosť voči našim blížnym.


 

Centrum pre pastoráciu Rómov na Spiši

LETANOVCE  4. december 2023  //  V úvode týždňa sa uskutočnilo stretnutie protagonistov rómskej pastorácie v spišskej diecéze, s mandátom biskupa Františka, za hojnej účasti kňazov, školských sestier a kapucínov, pedagógov, predstaviteľov Spišskej katolíckej charity, úradu práce, sociálnych pracovníkov a ďalších.
Množstvo očakávaní a potrieb vychádza zo spoločnej potreby zastrešiť túto prácu v diecéze formálne i prakticky aj po vzore rómskych misií v prešovskej eparchii a košickej arcidiecéze. Východiskom pracovnej skupiny je potreba v prvom rade uchopiť spoločne pastoráciu, ako základ a nástroj obrátenia sŕdc jednotlivcov k Ježišovi. A potom stavať na tomto základe spolu so skupinou laikov stabilný tím aj štruktúru pre komplexnú pomoc. Otec Marián Sivoň zdôraznil zámer hľadať laikov, ktorým horí srdce pre Rómov.
    V momentoch, keď v diskusii rezonovali časté problémy a prekážky na tomto poli, sestra Jacoba z Lomničky pripomenula, že Boh na všetkých myslí, na všetkých Rómov, pracovníkov, každé dielo a má pripravené také prostriedky, ktoré potrebujeme.
    Spišská charita pripomenula svoj záväzok byť partnerom v charitnej pomoci a tiež v písaní a príprave projektov pre jednotlivé diela.
Tešíme sa na ďalšie stretnutia a postupnú premenu túžob mnohých prítomných do spoločného diela.


 

Advent sme odštartovali výrobou vencov

Východné Slovensko  3. december 2023  //  Už sa stalo tradíciou, že adventnú prípravu na Vianoce začíname výrobou adventných vencov vo všetkých naších centrách.
Deti, mladí, ženy a občas aj chlapi majú takto možnosť vyjadriť svoju kreativitu a tvorivosť a vyzdobiť si svoje príbytky.
     V stovkach rodín sa môžu ľudia stretnúť a pomodliť pri vyrobených adventných vencoch a duchovne sa pripraviť na Vianočné sviatky.

Všetkým želáme pokojný čas očakávania príchodu nášho Pána.

 


 

Burza vlastných výrobkov

JAROVNICE - Bratislava  2. december 2023  //  V rámci našej viacročnej spolupráce s farnosťou Bratislava - Teplická, sme dostali pozvanie ponúknuť výrobky od Rómov z Jarovníc na predaj práve u našich donorov zo západu Slovenska. Prišli sme dobre pripravené s ponukou širokej škály výrobkov od našich Jarovničanov. Celý výťažok z burzy poputuje na činnosť nášho OZ Jarovnice.
Ak máte záujem o tieto výrobky, môžete prostredníctvom messengeru kontaktovať sestry z Congregatio Jesu a objednať si ich. Radi Vám to pripravia.
V ponuke majú oriešky, hríby, oplátky, rôzne ikebanky, sviečky, svietniky, ružence, drevené tácky, kapsičky, rôzne ozdoby na stromček, magnetky, zástery, hodinky, mydielka, výrobky z dreva, drevené hračky, či bižutériu a pod.
Vopred Ďakujú všetkým podporovateľom.


 

Vianočná zbierka "Daruj ďalej"

MALCOV (Okres Bardejov)  1. december 2023  //  Spoločenstvo Rómov v rámci Gréckokatolíckej Rómskej misie okres Bardejov, spojilo sily pre svoju komunitu.
Partia Rómov realizuje už tretí ročník zbierky pre chudobné rómske deti a ich rodiny. "Zbierame nové či používané hračky, oblečenie, potraviny a sladkosti", podelil sa s nami hlavný organizátor zbierky a rómsky pastoračný pracovník Tomáš Bilý a všetkých povzbudzuje:"Ani tohtoročná zbierka sa nezaoibíde bez tvojej pomoci!"
AKO MÔŽEŠ POMÔCŤ: Rovnako ako pomohli miestni obyvatelia, Tomáš a jeho partia. Ak máš doma nejaké nové alebo použité hračky, oblečenie alebo niečo iné praktické, môžeš darovať práve to. Ak by si zasa chcel/a darovať niečo pod zub, potraviny, sladkosti, môžeš pomôcť aj takýmto spôsobom.
KAM POSLAŤ VECI: Následne môžeš všetko priniesť alebo poslať na adresu: Renáta Bilá, Snakov 203, 086 06 Malcov
DÔLEŽITÉ: K adrese na balíku pridaj aj popis: "Zbierka Daruj ďalej", nech vieme identifikovať, kvôli čomu balík prišiel a veci nám, prosím, pošli do 18.12.2023
Tomáš a ďalší dobrovoľníci darčeky roztriedia, zabalia a darujú tým, ktorí to najviac potrebujú. Ďakujeme za tvoju štedrú pomoc! ♥️