Prekvapenie pre detí

JAROVNICE  22. jún 2024  //  Sestry z Jarovníc, animátorka Lenka a ženy z pracovných návykov II. prežili veľmi pekné dopoludnie. Spolu vypomáhali počas skvelého dňa detí, ktoré organizovalo KC Jarovnice.

Žienky sa poväčšine zdržiavali na výpomoc v kuchyni, ale niektoré aj v teréne počas akcie. 


 

FESTROM 2024

SIGORD  20. jún  2024  //  Skvelá atmosféra, radostné stretnutia a hmatateľná Božia prítomnosť. Aj takto by sa dal opísať ďalší ročník rómsko-slovenského festivalu FESTROM 2024. Miestom konania festivalu bol tento rok areál kaštieľa v Hanušovciach nad Topľou. Hlavnou témou bolo jasné a jednoduché Radisaľuvas andro Del – Radujme sa v Pánovi. Hlavným organizátorom festivalu je Gréckokatolícka rómska misia, ktorej riaditeľom je kňaz Martin Mekel. Festivalu sa zúčastnilo viac ako 400 ľudí.

Na festivale vystúpilo viacero rómskych kapiel ako napríklad kapela Džas palo Del, LOND, GPS, Av Manca, Krížová Ves ako aj kapela F6 ako aj začínajúce kapely z Bradejova a Červenice. Okrem nich sa na pódiu ukázalo aj tanečné zoskupenie Čiriklóre pod vedením Dušana Plichtu. Počas programu zazneli aj mnohé silné príbehy a svedectvá.

Počas celého programu na festivale vládla veľmi radostná atmosféra. Bolo veľmi silné sledovať stretnutia mnohých ľudí, ktorý neskrývali nadšenie zo spoločných stretnutí. Miesto kde sa festival konal je naozaj krásne a mnohí si výber pochvaľovali. Okrem výbornej hudby miestni zo spoločenstva z Hanušoviec pripravili vynikajúci guláš spolu s grilom a výčapom. Tento ročník bol obohatený aj o hymnu, ktorá v programe zaznela hneď niekoľkokrát.

Festival bol zrealizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Text a foto: Rastislav Višňovský


 

Piate formačné stretnutie mladých

KRÍŽOVÁ VES  20. jún 2024  //  Mladí z Krížovej Vsi sa zúčastnili piateho formačného stretnutia v Lomničke. Okrem nich sa stretnutia zúčastnili aj mladí z Veľkej Lomnice, Výbornej a Letanoviec.

Úvodnou katechézou dp. Mariána Sivoňa o 7 sviatostiach sa otvoril program stretnutia, ktorým bol sviatostný život kresťanov.

Spoločenstvo obohatili aj študentky histórie a antropológie z Karlovej univerzity v Prahe, ktoré sú so svojimi učiteľmi na týždňovom študijnom pobyte na Slovensku.


 


 

Návšteva detí zo škôlky a spoločné pečenie koláčiku

JAROVNICE  19.  jún  2024  //  Návšteva 7 detí s pani učiteľkou Monikou z Materskej školy Filka si do centra v Jarovniciach prišli upiecť koláčik.

Pastoračné asistentky Monika a Lenka zapojili deti do modlitby, príprav, pečenia i upratovania a tak bol výsledok o to chutnejší, keď sa na ňom všetci podieľali.

 


 

Futbalový turnaj miništrantov

LOMNIČKA 18. jún  2024  //  Gratulujeme miništrantom z Lomničky k peknému 3. miestu vo futbalovom turnaji miništrantov v Chmeľnici. Akcie sa zúčastnilo spolu až 11 futbalových  tímov!

Hráč Šimon k tomu získal aj ocenenie za najlepšieho strelca. 


 

Výlet ako prekvapenie pre deti

BARDEJOV-POŠTÁRKA  17.  jún  2024  //  Na Poštárke sa konala veľká udalosť. 21 detí v Bardejove prijalo prvýkrát vo svojom živote Pána Ježiša do svojho srdca.

Na túto počesť zorganizovali pastorační pracovníci menšie prekvapenie. No bohužiaľ v dohodnutom čase prišli k oratku len dve dievčatá. Spolu so šoférom otcom Mariánom šli do mesta na zmrzlinu a potom sa pokochať výhľadom na Bardejov a jeho okolie z veže Baziliky sv. Egídia.

Pre dievčatá to bol zážitok, keďže na veži boli po prvý krát. Museli zdolať 182 schodov, najprv na úzkom točitom schodisku a potom po drevenom okolo velikánskych zvonov. Po výstupe na balkón veže ich čakal aj vďaka dobrému počasiu nádherný výhľad na celý Bardejov a jeho okolie. 


 

Národný týždeň charity 2024

S otvoreným srdcom vás v mene Slovenskej katolíckej charity srdečne pozývame na Národný týždeň charity, ktorý sa uskutoční od 11. do 13. júna 2024 vo viacerých mestách po celom Slovensku.

Tento týždeň je pre nás všetkých jedinečnou príležitosťou ukázať, že láska a pomoc blížnym sú hodnoty, ktoré nás spájajú. Príďte a staňte sa súčasťou našej veľkej rodiny, spoznajte projekty a aktivity, ktoré menia životy ľudí v núdzi, a objavte, ako aj vy môžete prispieť k lepšiemu svetu.

Čaká na vás bohatý program plný kultúrnych podujatí, verejných diskusií a ochutnávok špecialít z rôznych krajín, kde katolícka charita pôsobí. Vaša účasť nie je len návštevou, ale prejavom solidarity a podpory, ktorá je pre nás všetkých nesmierne dôležitá.

Bližšie informácie nájdete na výveske kostola, na webe www.charita.sk a na sociálnych sieťach Slovenskej katolíckej charity. Veríme, že spolu vytvoríme týždeň plný lásky a nádeje.


 

Aktivity pracovných návykov

JAROVNICE  16. jún 2024  //  Skvelé pastoračné pracovníčky Lenka a Monika v akcii spolu so skvelými štipendistami a ženami z podpory udržania pracovných návykov, pripravili pre deti zaujímavé aktivity.

Za týždeň sa na pestrých aktivitách, ktoré pripravujú na rôznych miestach - v kostole, v Pastoračnom centre, či v Komunitnom centre vystrieda 24 detí od 3-5 rokov a 71 školopovinných detí a 25 mladých.

Učia sa nielen modliť, písať, čítať, počítať, maľovať, či vždy niečo nové tvoriť, ale aj byť tímovými hráčmi a byť pravými malými kresťanmi aj vo vzťahoch. 


 

Výlet štvrtákov

LOMNIČKA  15. jún  2024  //  Celodenný výlet štvrtákov, v Košiciach, ktorí sa pripravujú na prvé sväté prijímanie v spolupráci zo Základnou školou, bol veľmi pekný. Spolu slávili sv. omšu v Dóme sv. Alžbety blízko kaplnky sv. Michala archanjela. Svoju návštevu tak zavŕšili v ZOO.

Vďaka za príležitosť patrí OZ Esten a za ich finančnú podporu, vďaka ktorej mohli všetci navštíviť Košice a v ZOO vidieť a zažiť veľa pekného.

,,Ďakujeme aj za sladkosti a kreatívne potreby pre deti


 

Modlitebné stretnutie u sestier redemptoristiek

SIGORD 14. jún  2024  //  Spoločenstvo sa spolu zúčastnilo na spoločnom modlitebnom stretnutí v Lomnici, v kláštore sestier redemptoristiek. Hlavné slovo povzbudenia mal otec Martin, zazneli tiež svedectvá a spoločne ako jeden ľud chválili Boha.

Biblia slúžila ako hlavná “vstupenka” na stretnutie.

Vďaka Bohu za nádherný čas!