Projekt kolégia Márie Romero
PREŠOV 14. marec 2024 // Kolégium Márie Romero má nový projekt, v ktorom „verí vo vzájomné obohacovanie jednotlivcov a spájanie kultúr.“ Je pre deti z rómskych get, ktorých rodičia chcú spolupracovať so saleziánkami na rozvoji svojich detí.
„Tieto rómske deti majú osobnostné predpoklady a najmä chuť rásť, ale ich šanca uspieť sa rovná takmer nule, ak sa celý život budú vzdelávať a tráviť v rómskom gete. Zároveň chceme, aby bolo naše zariadenie otvorené aj pre dievčatá z nerómskeho prostredia. Študentky, ktoré boli aktívne ako animátorky v saleziánskych strediskách, budú dotvárať obraz Kolégia. Veríme vo vzájomné obohacovanie jednotlivcov a spájanie kultúr,“ rozpráva koordinátorka projektu Zuzana Saloňová FMA.
Viac informácií sa dozviete v tomto videu alebo na stránke kampane.
V tomto roku hľadajú finančné prostriedky na kúpu domu, v ktorom by toto dielo mohli realizovať.
„Tento projekt je kvapkou v mori, ale očakávame, že títo mladí sa stanú mostom medzi rómskymi getami a svetom strednej triedy. Budú pozitívnym príkladom, ktorý bude ukazovať, že aj ostatní majú nádej a šancu. Že rómsky a slovenský národ môže žiť v priateľstve. Je mnoho spôsobov, ako sa postaviť k tzv. rómskej problematike. Dá sa ignorovať, odsudzovať, dá sa na tom veľmi dobre zarobiť… Možno to nie je len problém Rómov, ale problém každého jedného z nás. Ak chceme na Slovensku slušne žiť, musíme sa snažiť integrovať (vzdelanie, práca) aspoň časť rómskeho obyvateľstva do strednej triedy. Ak sa nám to spoločne nepodarí bude nás to stáť ešte viac: daní, nepríjemných stretnutí, konfliktov,“ dodáva Zuzana Saloňová FMA.
Februárové okienko do činnosti centra
KRÍŽOVÁ VES 13. marec 2024 // Valentínsko-predpôstnou aktivitou chcelo centrum deti motivovať k väčšej láske k Ježišovi, ktorú tak viditeľne prejavili pri nalepení srdiečka na symbolický kríž a spoločnou modlitbou. Vyskúšali aj nové oltárne obrusy na liturgiu, ktoré im podľa výberu miništrantov vyšívali Sestry Redemptoristky z Kežmarku.
Deti na divadelnom krúžku zasa prechádzajú nácvikom tvorivej situačnej dramatiky s tematikou rodiny, školy, cestovania, vybavovania na úrade a pod.
Každý drobný úspech je motiváciou robiť veci lepšie a na Božiu slávu.
Návšteva vysokoškoláčok
JAROVNICE 12. marec 2024 // V piatok po svätej omši v rómskom kostole v Jarovniciach navštívila Zuzana Činčurová - kamarátka a spolužiačka Márií Stankovej z Jarovníc. Spolu študujú pôrodnú asistenciu na JLF UK v Martine. Oslovili sestru Silviu a poprosili ju o pomoc.
Zuzana sa momentálne venuje práci ŠVOČ, ktorá bude zároveň aj jej bakalárskou prácou na tému "Zdravotná gramotnosť žien z rómskych komunít a ich podpora v súvislosti s tehotenstvom, pôrodom a šestonedelím."
Táto práca má pomôcť k zisteniu stavu gramotnosti u žien a dievčat v danej oblasti.
S dotazníkom ku tejto téme chodí do rómskych osád (zatiaľ bola na Bambuskách v Martine a v Rakúsoch pri Kežmarku) a so ženami ich spolu vypĺňa. Keďže sa dievčatá vo voľnom čase venujú v Martine aj práci s rómskymi deťmi, sestra Silvia súhlasila s ich návštevou a výskumom.
Ako poďakovanie za čas a ochotu žien a dievčat vyplniť dotazník, sa Zuzana podelila aj o svoje svedectvo obrátenia sa k Bohu. Spolu s Máriou si pripravili aj krásnu prezentáciu o danej téme a rozdali účastníčkam zdravý recept “vitamínovej bomby” .
Udalosti uplynulého mesiaca v Pastoračnom centre v Hanušovciach
HANUŠOVCE NAD TOPĽOU 11. marec 2024 // Za uplynulý mesiac sa v centre usporiadalo mnoho aktivít, počnúc duchovnou obnovou dospelých a mladých s témou „Čo pre mňa znamená viera, ako ju vidieť v mojom živote“.
Počas karnevalu s deťmi sa atmosféra ponorila do sveta fantázie, nechýbali ani princezné či princovia a mnohé iné masky.
V centre tento mesiac riešia aj tému špiritizmu, ktorou sa už zaoberajú na formačných stretnutiach:„Veštenie sa akosi udržiava v našich kruhoch“. Tejto oblasti rómskych zvykov a spoločným diskusiám sa plánujú venovať i naďalej.
Taktiež sa uskutočnili stretnutie prípravy na prvé sväté prijímanie, na ktorých sa okrem detí aktívne zúčastňujú aj ich rodičia.
Príprava na Veľkú noc
KOŠICE 7. marec 2024 // Dievčatá z košického Lunika IX sa na stretkách spoločne pripravujú počas pôstneho obdobia na Veľkú NocNa začiatku pôstneho obdobia sa mladším dievčatám predstavil význam pôstu a pôstnych predsavzatí. Dievčence si vyrobili kríž, kde si napísali aké predsavzatia ich budú čakať počas pôstneho obdobia a zároveň si vyrobili aj kruh, kde sú obrázky príbehu Veľkej noci.
Staršie dievčatá si pripomenuli význam pôstu a Veľkej noci cez úryvky filmu Umučenie Krista a namaľovali si k tomu obrázok Veľkonočného rána.Každý týždeň ich sprevádza jedno spoločné, pôstné predsavzatie a to: osobná modlitba, účasť na svätej omši, pomoc druhému, potešiť druhého vyrobenou vecou a účasť na krížovej ceste.
Po splnení pôstneho predsavzatia si vymaľujú alebo nalepia obrázok do svoje pôstnej cesty.Jedno z pôstnych predsavzatí bolo vyrobiť niečo pekné a obdarovať tým niekoho. Dievčatá tak vyrábali náramky z korálok, čelenky, sponky s kvietkami, prípadne ďalšie krásne veci pre svoje kamarátky, súrodencov, rodičov či učiteľov.
Rómska animátorská škola na Spiši
KRÍŽOVÁ VES 17.február 2024 // Sedemnásty február sa zapíše do histórie ako začiatok RAŠ. Cyklus formačných stretnutí pre 24 účastníkov z Krížovej Vsi, Lomničky, Letanoviec a Veľkej Lomnice sme pripravili v spolupráci s kňazmi Mariánom Sivoňom a Martinom Pasiarom za účinnej pomoci sestričiek františkánok Tamary a Nasti a dvoch učiteliek Mirky a Sandry z Cirkevnej ZŠ v Letanovciach. Tam sa konalo aj prvé stretnutie.
Po úvodnej časti nasledovala katechéza o.Mariána o Božej láske, ktorú môžeme spoznávať v kráse a dokonalosti stvoreného sveta i v osobe Ježiša Krista. Po zdieľaní účastníkov v štyroch skupinkách si pochutnali na dobrom obede. Popoludní pokračovali katechézou o modlitbe. Po skupinkách a spoločnej modlitbe korunky božieho milosrdenstva, ukončili stretnutie svätou omšou.
Prvé stretnutie Savore Kurke
SIGORD 4. februára 2024 // Savore Kurke ale bo aj inak modlitebné nedele sa túto nedeľu 4.2. uskutočnilo prvýkrát v centre Savore Sigord.
Celé stretnutie sa začalo Svätou liturgiou o 10:00 a pokračovalo spoločným obedom. Poobede sa účastníci presunuli do spoločenských priestorov na Biblickú školu a o 15:00 sa podujatie ukončilo spoločnými chválami.
Ďakujeme všetkým, ktorí sa tohto stretnutia zúčastnili. Bol to výborný čas v Božej prítomnosti.
Pieseň ako darček k sviatku bl. Emílie - naživo 4.2. o 14:00 v rádiu Lumen
BARDEJOV - Poštárka 25. január 2024 // Dnes si pripomíname rómsku mučeníčku Emíliu Fernandéz Rodriguéz. V marci 2017 Emíliu vyhlásili za blahoslavenú a jej sviatok bol stanovený práve na 25. január. Ako darček k Emíliinmu sviatku partia zamestnancov Základnej školy s MŠ bl. Zefirína v Bardejove na Poštárke zložili a nahrali pieseň o jej živote.
• Reláciu v rádiu Lumen o príprave piesne si môžete v nedeľu 4. februára vypočuť naživo tu, alebo po odvysielaní hľadať v archíve relácie tu.
Myšlienka zložiť pieseň vznikla v roku 2023 počas príprav každoročnej rómskej púte v Gaboltove, ktorej hlavnou témou bol práve Emíliin život. Organizátorka celej prípravy a tajomníčka školy Danka Matejová spomína: "Zámerom bolo, aby pieseň zaznela na samotnej púti". S myšlienkou prípravy piesne oslovila učiteľku Kristínu Reviľakovú. Tá sa pustila do práce na písaní textu. "Cítila som veľkú zodpovednosť a obávala som sa očakávaní, ale popri ukončovaní vysokoškolského štúdia sa mi táto úloha nakoniec stala priestorom pre psychohygienu", vyjadrila sa pre rádio Lumen. Danka Matejová dodala, že "celá realizácia sa podarila spojením vytrvalosti a nádeje všetkých členov tímu", a jedným dychom dodáva, že to "všetko riadil a viedol Duch Svätý". Pieseň nakoniec na púti 2023 zaznela v podaní zboru, ale jej profesionálnu nahrávku zrealizovali s finančnou podporou Centra rómskej misie len nedávno.
Do zhudobnenia textu a prípravy aranžmánov sa pustil Kristián Karsa a pri naspievaní autorke textu pomáhali jej kolegyne a rodina zároveň - Katka a Žaneta Reviľakové. Celý tím mal na zreteli túžbu, aby výsledné dielko nebolo len pre vlastné potešenie, ale aby slúžilo pre širokú verejnosť.
• Samotnú pieseň si môžete vypočuť & stiahnuť tu.
• Text piesne, ktorej refrén je dvojjazyžný - slovenský a rómsky, nájdete tu.
Viac o živote bl. Emílie Fernandéz Rodriguéz
Narodila sa 13. apríla 1914 v Tijole, v Španielsku. V ten istý deň ju aj pokrstili. Jej rodina žila v príbytku vytesanom do skaly tak, ako to bolo zvykom pre tamojších Rómov.
Od detstva pomáhala rodičom s pletením košíkov, ktoré predávali na trhoch. Emília mala od pletenia na rukách boľavé jazvy.
Keď mala 24 rokov vydala sa za Juan Cortésa, zosobášili sa podľa rómskej tradície (v tom čase sa Rómovia nesobášili v kostole ani na úrade). Keďže Juan nechcel nastúpiť na front, chcel sa vyhnúť vojenskej povinnosti, Emília mu naliala do očí niekoľko kvapiek modrej skalice, ktoré ho mali oslepiť na niekoľko dní. Keď vojenská stráž odhalila tento ich podvod, oboch uväznila.
Emília v tom čase už bola tehotná. Bola uväznená so skupinou 40 žien, členiek katolíckej akcie, ktoré ju naučili modliť sa. Každý deň sa spoločne modlili ruženec. Vedúca väznice to zistila a chcela od Emílie zistiť kto ju to naučil, aby ich potrestala. Ale ona to neprezradila. Tak ju zatvorili na samotku, bola tam niekoľko dní, bez jedla a postele.
Emília vo väzení porodila svoju dcéru Angelu, po necelých dvoch týždňoch zomiera na zlý zdravotný stav a vykrvácanie.
Emília bola len obyčajná Rómka, a aj napriek tomu dosiahla mučeníctvo. Boh viedol túto jednoduchú ženu až k svätosti.
Fotografia:
• vľavo portrét bl. Emílie
• v strede Danka Matejová, mozog celého projektu
• vpravo hore Kristián Karsa - autor hudby, aranžmá a vokály
• vpravo dole Žaneta, Kristína a Katarína Reviľakové a majster zvuku.
Ďakujeme Vám a prajeme milostiplné sviatky
Príprava vianočných oblátok
POŠTÁRKA 10. december 2023 // Na spojenej materskej a základnej škole blahoslaveného Zefirína už tradične pred vianočnými sviatkami pečie personál vianočné oblátky. Pochúťku pripravovanú zamestnancami v príjemnej atmosfére potom ponúkajú pre dobrodincov. Výťažok putuje na rómske pastoračné dielo na Poštárke.
Radosť rastie s vedomím, že prinášajú potešenie k vianočnému stolu mnohých ľudí a rodín a pripájajú sa k prianiu požehnaných Vianoc.