Na stretnutie s pápežom sa pripravíme aj modlitbou Deviatnika

Don Peter Bešenyei, saleziánsky delegát pre pastoráciu Rómov, pripravil pred stretnutím Svätého Otca s Rómami Deviatnik k blahoslaveným Rómom mučeníkom Zefirínovi a Emílii. 

Modlitba deviatnika sa začne v nedeľu 5. septembra a vyvrcholí v pondelok 13. septembra. V utorok 14. septembra sa pápež František stretne s Rómami na priestranstve pri saleziánskom centre na Luníku IX v Košiciach. Deviatnik je ponukou bezprostrednej duchovnej prípravy na stretnutie s pápežom Františkom v Košiciach; má otvoriť srdcia Rómov pre Krista a zároveň pomôcť k zmiereniu a vzájomnému odpusteniu medzi Slovákmi a Rómami. 

V úvode textu deviatnika ku blahoslaveným rómskym mučeníkom Zefirínovi a Emílii don Bešenyei píše: „Každý mal svoju rodinu, nikdy sa nestretli a aj napriek tomu mali spoločný osud, stali sa svedkami viery tým, že ako Rómovia obetovali svoj život za Španielov, ľudí z majority. Stratili svoj život, aby nezradili a aby zachránili životy svojich priateľov.“ Mučeníci Zefirín a Emília zomreli počas španielskej občianskej vojny v 30-tych rokoch 20. storočia.

Deviatnik je na každý deň pripravený tak, že obsahuje krátky text zo Svätého Písma, zamyslenie, myšlienku pápeža a modlitbu. Zamyslenia sprevádzajú aj ilustrácie zo života blahoslavených Rómov. Modlitbu Deviatnika si môžete stiahnuť tu.


 

Registrácia na stretnutie so Svätým Otcom SPUSTENÁ

Bratislava 13. augusta (TK KBS) Na Slovensku dnes začala oficiálna registrácia účastníkov na verejné podujatia spojené s návštevou pápeža Františka. Organizátori ju spustili mesiac pred návštevou na internetovej stránke www.navstevapapeza.sk

Prihlásiť sa je možné do Šaštína, Prešova a Košíc. Pastoračná cesta pápeža Františka sa nesie v znamení motta "S Máriou a Jozefom na ceste za Ježišom". 

Otázky a odpovede k registrácii.

Link na registračný formulár.


 

Duchovná príprava

Prosíme vás o modlitbovú podporu návštevy Svätého Otca Františka na Slovensku. Od 15. augusta bude prebiehať spoločná duchovná príprava cez Katolícke médiá a sociálne siete, ktorú vám dávame do pozornosti aj prostredníctvom internetovej stránky Návšteva pápeža.

 


 

ZMENA! Slávenie sv. omše na sviatok Povýšenia Svätého kríža

Na základe mnohých ohlasov došlo k rozhodnutiu a teda k zmene slávenia svätej omše a to nasledovne: Svätá omša na Luníku IX bude o 11.hodine. Túto svätú omšu bude celebrovať Mons. ThLic. Vladimír Fekete SDB., apoštolský prefekt Azerbajdžanu so sídlom v Baku. Kazateľ: kňaz Jozef Luscoň SDB.  Pre kňazov je možnosť koncelebrovať na tejto svätej omši a svoj záujem bude potrebné vyznačiť vo formulári prihlasovania farnosti. 

Bližšie informácie budú poskytované postupne.


 

Doprava

Ak sa chystáte prísť ako farnosť/spoločenstvo/skupina a plánujete si objednávať autobus, prosíme o registráciu autobusu s Rómami z farnosti/rómskych komunít (v prípade, že sa chystáte na stretnutie na Luník IX) kvôli organizačnému zabezpečeniu podujatia. 

Doprava na miesto stretnutia so Svätým Otcom


 

Dobrovoľníctvo

Podujatie takéhoto charakteru sa nezaobíde bez ochotných dobrovoľníkov. Prosíme o pomoc s náborom a oslovovaním dobrovoľníkov a zároveň o súčinnosť, ak budeme potrebovať overiť, či daná prihlásená osoba je schopná a dôveryhodná pre danú službu. Pripájame aktívny link na prihlasovanie dobrovoľníkov, kde sú podrobné informácie o termínoch a službách. 


 

Možnosť účasti - očkovanie

Historická návšteva pápeža Františka bude príležitosťou pre desiatky tisíc ľudí, aby sa osobne zúčastnili svätých omší a verejných podujatí spolu s hlavou katolíckej cirkvi. Očkovanie proti ochoreniu Covid-19 je najefektívnejším nástrojom ako ochrániť účastníkov, ktorí sa budú chcieť zúčastniť podujatí s pápežom. Stretnutia so Svätým Otcom sa plánujú zúčastniť desaťtisíce ľudí. Nezanedbateľnú časť pútnikov budú tvoriť seniori. Práve oni patria medzi najohrozenejšie skupiny ľudí a ochorenie Covid-19 má u nich najťažší priebeh. Rozšírenie delta variantu a nástup tretej vlny pandémie stoja za rozhodnutím Ministerstva zdravotníctva SR umožniť účasť na podujatiach len pre plne zaočkované osoby. Týmto krokom chce štát chrániť všetkých účastníkov podujatí s pápežom Františkom a predchádzať rozšíreniu ochorenia medzi účastníkmi stretnutí. Zároveň je to jediný spôsob ako umožniť čo najväčšiemu počtu veriacich zúčastniť sa svätých omší a stretnutí s pápežom.

Ministerstvo zároveň o opatrení informovalo s dostatočným predstihom, aby sa veriaci, ktorí majú záujem osobne sa zúčastniť niektorého z verejných stretnutí v Šaštíne, Košiciach či Prešove, stihli zaočkovať a do príchodu pápeža Františka mali plnú ochranu.

Košický samosprávny kraj ponúka pre farnosti možnosť očkovania jednodávkovou vakcínou Janssen od spoločnosti Johnson & Johnson.  V prípade záujmu prosíme kňazov Košickej arcidiecézy (aj rehoľníkov na území Košickej arcidiecézy) alebo nimi poverené osoby, aby do stredy 4. augusta 2021 nahlásili počty záujemcov na infoke@navstevapapeza.sk. Tiež prosíme uviesť, či je možnosť očkovania na farskom úrade.